piątek, 25 stycznia 2013

Organizer na biurko


Jak uporządkować "plątające" się przybory na biurku? Zrób organizer według własnej kolorystyki (dostosowując ją np. do koloru tapety w pokoju) oraz z materiałów, jakie najbardziej będą Ci odpowiadać! :)

Bell cup
Ciekawy organizer można zrobić z „kubeczków” Bell Cup. Można je kupić w lepiej wyposażonej kwiaciarni oraz sklepach z ozdobami. Bell Cup są sprzedawane najczęściej w opakowaniu zawierającym kilka sztuk i można je kupić w naturalnym kolorze lub farbowane. Kubeczki są różnej wielkości. Pojemniki, w których będziemy trzymać długopisy i kredki powinny być jak największe, natomiast na spinacze biurowe można wybrać mniejsze. „Kubeczki” poustawiaj tak, jak chciałbyś, aby wyglądał organizer.  W miejscach gdzie kubki się stykają nałóż kroplę kleju do drewna i połącz ponownie części. Po wyschnięciu kleju pojemnik jest gotowy do użycia.


Ozdobne pudełko
Jeśli potrzebujesz dużego pojemnika na długopisy i kredki obklej pudełko (np. po syropie czy kremie) ozdobnym papierem do pakowania prezentów lub kawałkiem tapety. Większe pudełko można zrobić wycinając z kartonu siatkę prostopadłościanu bez jednej podstawy (nie zapomnij o zakładkach), a nastepnie sklejając odpowiednie krawędzie. Pudełko obklej ozdobnym papierem. Możesz także posmarować boki pudełka mocnym klejem i przykleić muszelki lub kolorowe wstążki na całej powierzchni.

środa, 23 stycznia 2013

Podpieracz do drzwi


Wciąż zamykające się drzwi do pokoju przyprawiają Cię o ból głowy? Podpieranie kapciem nie zdaje egzaminu, a w dodatku nie wygląda najlepiej? Proponuję wykonanie podpieracza – maskotki, który sprawi, że drzwi już nigdy nie będą się mimowolnie zamykać, ani trzaskać, gdy przy otwartym oknie wiatr mocniej zawieje.
Wybierz materiał na swoją maskotkę. Możesz kupić nowy w takim kolorze, który najbardziej będzie Ci odpowiadał, lub wykorzystać do tego na przykład swój nieużywany już podkoszulek. Z materiału wytnij kolejne części szablonu (na rysunku jest jedynie pokazany szablon w pomniejszeniu jednej takiej maskotki - możesz go skserować i powiększyć do pożądanych rozmiarów). Pamiętaj, że zszywając kolejne części maskotka nieco się zmniejszy - należy bowiem zszywać materiał kilka milimetrów od krawędzi, aby się nie snuł i nie rozpruwał. Pamiętaj również, aby zszywać materiał na lewej stronie, a po zeszyciu odpowiednich części wywinąć je na drugą stronę. Wtedy szew „schowa się” do środka i całość będzie wyglądać estetycznie.

Kotek
Wytnij z materiału po dwie z następujących części: A, C, E, F (przerywane linie na części F pokazują miejsce, w którym należy złożyć materiał, a nie miejsce przecięcia).Wytnij jeszcze cztery elementy oznaczone literą G i po jednym elemencie zaznaczonym literami B, D i H. Następnie zeszyj ze sobą przy krawędziach obie części A, zostawiając około trzycentymetrowy otwór, przez który później będzie można włożyć wypełniacz (kupiony w sklepie lub skrawki materiałów, albo watę). To samo zrób z częściami E i G. Część F złóż na pół wzdłuż pokazanej na rysunku przerywanej linii i zeszyj jeden krótszy i dłuższy bok każdego z kawałków. Przez pozostawiony niezaszyty jeden z krótszych boków, po wywinięciu go na drugą stronę włóż wypełniacz, a następnie zeszyj otwór. Najtrudniejszą czynnością jest zeszycie tułowia kota. Należy zeszyć ze sobą dwie części C, część B i D. Część B stanowi przód tułowia kota, części C - tył, a część D – spód, na którym kot będzie „siedział”. Kolejne części należy zeszyć w miejscach oznaczonych na rysunku tymi samymi symbolami i kolorami. Pamiętaj, że w niektórych miejscach będzie trzeba jednocześnie zeszyć trzy części. Nie zapomnij również pozostawić otworu, przez który włożysz wypełniacz. Aby kot był ciężki (jego funkcją będzie przecież przytrzymywanie drzwi), do starej skarpetki wsyp kilka garści piasku lub żwiru, a następnie zawiąż skarpetkę i włóż ją w dolnej części tułowia kota, a resztę wolną przestrzeń zapełnij wypełniaczem. Pamiętaj – im cięższe drzwi, które będziesz chciał podpierać, tym cięższa musi być maskotka. Do pozostałych części również włóż wypełniacz, a następnie zaszyj.
Każdą z części F przyszyj do części G. Szew powinien się znajdować w pokazanych na szablonie wykropkowanych miejscach części G. Na części H nos i uśmiech kota możesz namalować markerem, albo wyszyć czarną nicią. Tak wykonany pyszczek przyszyj do głowy kota. Możesz go przyszyć na płasko, lub przez pozostawiony niewielki otwór włożyć trochę waty, a następnie zeszyć pyszczek do końca (wtedy będzie on wypukły). Górne części łap (czyli części F) przyszyj do tułowia w miejscu, w którym później przyszyjesz głowę. W ten sposób miejsce szycia „schowa” się, dzięki czemu cała maskota będzie wyglądać bardziej estetycznie. Dolne części łap również możesz przyszyć do części B tułowia, aby nie rozchodziły się na boki i nie sterczały. Następnie zeszyj ze sobą głowę kota i tułów, przyszywając ją naokoło, a nie w linii prostej. Jeśli przyszyjemy ją w linii prostej głowa będzie opadać. Ogon przyszyj do tylnej części tułowia kota. Aby nie opadał możesz go przyszyć dodatkowo jeszcze w kilku miejscach. Oczy możesz zrobić z guzików lub kupić specjalnie wyprodukowane w lepiej wyposażonej pasmanterii. Gotowe!
Kot wspaniale sprawdzi się, jako podpieracz drzwi do pokoju, balkonu czy tarasu. Ze skarpetki bez pary możesz również zrobić węża lub inne zwierzątko, którym będzie można podeprzeć zamykające się okno. Istnieje również wersja podpieracza dla leniwych lub niewierzących w swoje umiejętności krawieckie - w większej maskotce z dzieciństwa zrób otwór (najlepiej na szwie), wyciągnij trochę wypełniacza, włóż skarpetkę z piaskiem i zeszyj ponownie powstałą dziurę.

P.S. Podpieracz naprawdę zdaje egzamin. W moim domu służy już kilka dobrych miesięcy. Co najlepsze, każdy mój gość chce go zabrać ze sobą :) Kot, jest również jedną z ulubionych zabawek dzieci, które mnie odwiedzają. Te mniejsze, ze wzgledu na wagę maskotki, mają trudności, żeby ją dźwigać ze sobą :)



czwartek, 17 stycznia 2013

Na dobranoc

http://www.youtube.com/watch?v=-EQ6eHeBrhM

Aniołki z masy solnej


Przygotowanie masy
Potrzebne materiały: sól, mąka i woda. Powinniśmy zmieszać razem tyle samo gramów mąki ile soli. Jeśli nie mamy w domu wagi kuchennej, wtedy proporcje możemy odmierzać za pomocą szklanki. Na dwie szklanki mąki przypada jedna szklanka soli (sól jest bowiem cięższa od mąki). Składniki należy dokładnie wymieszać, a następnie dodać wodę (powinno jej być mniej więcej tyle samo ile soli, czyli jeśli dodaliśmy szklankę soli, to musimy dodać szklankę wody) i ugniatając wyrabiać ciasto. Jeśli masa jest zbyt miękka, bądź płynna, dosyp trochę mąki, aby zgęstniała.

Aniołek
Uformuj z masy solnej pięć kulek tej samej wielkości. Jedna z nich będzie stanowiła głowę, dwie kolejne skrzydła, trzecią przetnij na pół (będą to ręce anioła), a ostatnią rozetnij na cztery części (będą to dłonie oraz stopy). Następnie zrób kulkę dwa, trzy razy większa od tych, które uformowałeś na początku (będzie to tułów anioła). Robiąc głowę uformuj z masy bryłę w kształcie jajka, a następnie spłaszcz ją otwartą dłonią. Tułów zrobisz formując „łezkę” (lub trójkąt). Połówki kulki, które mają stanowić ręce rozwałkuj na kształt węża i przygnieć z jednej ze stron, aby zrobić rozłożyste rękawy (lepiąc drugiego anioła rękawy powinny mieć kształt trójkątów). Dłonie i stopy zrobisz formując kulki lub „łezki”, a skrzydła ugniatając bryłę na kształt połówki jajka. Każdy z elementów musisz spłaszczyć mniej więcej na taką samą grubość. Przyklejając skrzydła włóż ich kawałek pod spód tułowia. To samo zrób ze stopami. Miejsca łączenia zwilżaj delikatnie wodą, aby ciasto lepiej się kleiło. Wykałaczką zrób aniołowi usta i oczy oraz ozdobne elementy na sukience i skrzydłach. Włosy również możesz zrobić z masy solnej przeciskając ją przez wyciskarkę do czosnku, albo przyklejając kilka kosmków sizalu (można go kupić w kwiaciarni) do wyschniętej dekoracji.  Z małej kuleczki zrób nos. Jeśli aniołek ma być wiszący, z kawałka drucika zrób zawieszkę i wbij ją do masy. Na koniec połóż anioła na blasze, posmaruj z wierzchniej strony białkiem jajka, a następnie włóż do piekarnika rozgrzanego do temperatury około 700C i piecz przed około pół godziny do godziny (w zależności, jaki duży jest aniołek, oraz jaka jest grubość ciasta; Uwaga! Mikrofalówka nie nadaje się do pieczenia). Po upieczeniu pozostaw do ostygnięcia. Tak przygotowaną dekorację możesz pomalować farbami i wręczyć w prezencie bliskiej osobie.

Początek, który w rzeczywistości jest kontynuacją :)

16.01.2013 - stałe połączenie z internetem (w końcu) :)
17.01.2013 - utworzenie bloga "meteora1". Od dzisiaj w miarę możliwości świeże posty odnośnie:
a) inspirujących rzeczy, które można zrobić samemu (tu w większości teksty publikowane we "Wzrastaniu")
b) ciekawych filmów oraz filmików, które poleciłabym najbliższym znajomym
c) przemyśleńdniadzisiejszego i nie tylko dzisiejszego
d) innych rzeczy, które wpadną mi do głowy :p